V České republice aktuálně funguje 539 základních uměleckých škol (ZUŠ), které mají nezastupitelný význam nejen pro rozvoj uměleckého nadání dětí a mládeže, ale i pro celou společnost. Česká síť základních uměleckých škol je v celosvětovém měřítku jedinečná – ZUŠ navštěvuje více než 250 000 žáků.
ZUŠ jsou nepostradatelnou součástí vzdělávacího systému ČR. Nejenže podporují rozvoj talentů, ale také přispívají k formování kreativní a kultivované společnosti. Kromě rozsáhlé sítě ZUŠ, která pokrývá celou republiku, je dalším významným faktorem i jejich finanční dostupnost, což umožňuje přístup ke kvalitnímu uměleckému vzdělání široké veřejnosti. ZUŠ nabízejí čtyři studijní obory: hudební, výtvarný, taneční a literárně-dramatický.
ZUŠ nejsou pouze odrazovým můstkem pro profesionální umělce, ale hrají klíčovou roli ve výchově a formování osobností nejmladší generace, rozvíjejí jejich estetické vnímání, vztah k umění a kultuře, motivují k celoživotnímu vzdělávání a podporují jejich celkový osobnostní růst. ZUŠ jsou navíc často významným nositelem kulturního dění.
Podpoře základního uměleckého vzdělávání se už devátým rokem systematicky věnuje Nadační fond Magdaleny Kožené, který vedle řady projektů zaměřených na rozvoj nadstavbových aktivit ZUŠ a podpory talentů stojí i za celostátním festivalem ZUŠ Open, prezentujícím výsledky práce škol široké veřejnosti.
Fond byl založen v roce 2016 s cílem zviditelnit a budovat pozici základních uměleckých škol jako unikátního systému moderního uměleckého vzdělávání, systematicky přispívat k dalšímu růstu uměleckých talentů a podpořit ZUŠ v jejich uměleckých a nadstavbových vzdělávacích aktivitách. Navázal spolupráci nejen s partnery z oblasti vzdělávání a kultury, ale svou činností přitáhl k významu a rozsahu činnosti ZUŠ pozornost široké veřejnosti včetně politické reprezentace, vedení měst, obcí a krajů.
Významnou kapitolou aktivit nadačního fondu je i podpora ZUŠ ve schopnosti vyhledávat a rozvíjet umělecky nadané děti a mládež, jejichž životy provází zdravotní handicap či sociální znevýhodnění. Od vzniku fondu je jeho hlavním profesním partnerem Asociace základních uměleckých škol.
Ředitelka nadačního fondu Irena Pohl Houkalová: „Činnost Nadačního fondu začíná tam, kde možnosti jednotlivých škol končí. Zaměřuje se na projekty, které rozvíjejí talenty žáků a umožňují uměleckou spolupráci, včetně těch, jejichž životy provází jakékoli znevýhodnění. Tato spolupráce nejen přispívá k rozvoji individuálních schopností žáků, ale také má pozitivní dopad na širší společnost.”
Do projektů se zapojuje nejen jeho zakladatelka a patronka Magdalena Kožená, ale též celá řada dalších významných uměleckých osobností, orchestrálních těles, festivalů a kulturních institucí.
ZUŠ Open v přímém přenosu České televize 14. května slavnostně zahájí benefiční koncert Rytíři talentu v kostele sv. Cyrila a Metoděje v pražském Karlíně, na kterém vystoupí pod taktovkou dirigenta Jana Kučery symfonický orchestr složený z žáků ze 30 ZUŠ, 200 sboristů z devíti škol i taneční soubory. Osobně je podpoří Magdalena Kožená.
Festivalový program stále více klade důraz na společné umělecké projekty ZUŠ, které často dosahují rozměrů samostatných festivalů. Festival přinese sérii krajských akcí, díky kterým ožijí turisticky atraktivní místa i netradiční prostory po celé republice. ZUŠ Kraje Vysočina tak například spojí síly v celodenním programu na Zelené hoře, ZUŠ Pardubického kraje pozvou do Nových Hradů a na Horu Matky Boží v Králíkách, díky spolupráci ZUŠ Středočeského kraje opět ožije uměním Zámek Liteň či město Příbram, společná akce ZUŠ Karlovarského kraje rozehraje Mlýnskou kolonádu a Císařské lázně v Karlových Varech, ZUŠ Jihomoravského kraje pak společně zamíří s nabitým programem na zámek Lysice. Zvláštní pozornost letos získá též literárně-dramatický obor a audiovizuální tvorba. Dvě celostátní přehlídky divadelních souborů se budou konat ve Werichově vile a v divadlech ve Zlíně, projekty ZUŠ Open podpoří opět i Zlínský filmový festival. Vrcholem festivalu bude opět celodenní program ve Valdštejnské zahradě Senátu Parlamentu ČR, na kterém se podílejí ZUŠ ze všech krajů ČR a který Program vyvrcholí společnou produkcí symfonického orchestru a tanečního souboru ZUŠ Liberec, spojených sborů z celé ČR pod taktovkou Jana Kučery. Vybraní nadaní žáci ZUŠ, kteří získali cenu Nadačního fondu Magdaleny Kožené, vystoupí ve večerním koncertu s klavírním virtuosem Ivo Kahánkem.
Řada ZUŠ připravuje nespočet samostatných akcí a vedle koncertních, divadelních nebo výstavních sálů opět zamíří do veřejného prostoru a rozehrají tak parky, náměstí, kostely, zámky, ale třeba i vlaková nádraží. Radost z umění budou opět rozdávat i v nemocnicích či domovech seniorů.
Magdalena Kožená: „Nesmírně si vážím nasazení, profesionality a tvůrčí kreativity všech pedagogů, kteří formují celou další generaci dětí, a velmi děkuji za jejich spolupráci na našich společných projektech. Jsem nesmírně vděčná, že mohu i letos být součástí programu a sledovat radost, kterou nám jednotlivé akce přináší.”















