Partneři portálu O divadle

Mecenáši

8. dubna 2025

Spalovač mrtvol (D21)

Spalovač mrtvol v podání D21 se po podzimní "covidové" premiéře konečně dočká premiéry s diváky.

Adaptace Fuksova Spalovače mrtvol z pera Kateřiny Menclerové, která text napsala před pěti lety pro ostravské Divadlo Petra Bezruče, se v Divadle D21 začala zkoušet 21. září loňského roku. Sílící pandemie donutila divadelníky přemýšlet o záložním řešení v podobě neveřejné premiéry, a tedy pochopitelně také o odložení premiéry veřejné. Málokdo by tehdy odhadl, že k ní dojde téměř přesně po roce od první čtené zkoušky. Tato chvíle nastane 17. a 18. září, kdy se uskuteční slavnostní premiéry inscenace režiséra a uměleckého šéfa D21 Jakuba Šmída.

Spalovač mrtvol původně byl jedním z premiérových titulů uplynulé sezóny s podtitulem Zemský ráj to napohled, ale dalo by se říci, že díky vysokým poetickým kvalitám textu zapadá i do tématu sezóny letošní, která dostala název Infuze POEzie. Novou sezónu v Di-vadle D21 zahájí právě premiéry Spalovače mrtvol a pak také oslava 18. výročí založení této nezávislé divadelní scény (Zahájení sezóny / Jsme plnoletí!), která se koná 21. září ve dvoře divadla v doprovodu kapely HM…

A jaký bude příběh Karla Kopfrkingla v podání D21? Svůj pohled i vzpomínku na zkoušení nabízí tři členové inscenačního týmu.

Jakub Šmíd, režisér inscenace a umělecký šéf D21: „Tématem inscenace je proměna charakteru člověka. Zkoumáme zhoubné vlivy jednotlivých situací, z nichž některé jsou zdánlivě drobné a nepodstatné a jiné nebezpečně nejednoznačné. Jak se z lehce podivínského, avšak jinak zcela průměrného člověka, stane vraždící monstrum? Režijní koncepce vychází nejen z tématu románu, ale také z produkčních podmínek komorního prostoru i malého souboru Divadla D21. Tím, že každý z herců hraje několik postav a jednotlivá prostředí děje se mění pouhým náznakem, se tak panu Kopfrkinglovi v hlavě prolínají, množí a řetězí postavy a situace, jež ho dovedou k jeho hrůzným činům…”

Hana Mathauserová, ředitelka a herečka D21: „Zkoušení Spalovače mrtvol bylo pro mne jako číst skvělou knihu, kdy v poslední třetině stále zpomalujete a propadáte chmurám z toho, že se příběh blíží ke konci. Byly to velmi intenzivní radostné dny v neradostné době, energetický nápoj, který nám všem dává křídla. Byla to euforie z tvorby a každodenní opojení z kolektivu, který je součástí vašeho života. Kéž by výsledná inscenace působila na diváka jako tornádo emocí, zážitků a touhy po příbězích a živém umění.”

Dramaturgyně Kristýna Čepková: „Musím říct, že když jsme se o tomto titulu bavili předloni, považovali jsme ho pochopitelně za atraktivní a nadčasový. Neměli jsme ovšem tušení, jak moc a v kolika různých ohledech se stane aktuálním k datu své skutečné premiéry… Jsme zvědaví, jak příběh pana Kopfrkingla a jeho blízkých zarezonuje publikem v současné společenské situaci a co si třeba budou diváci prostřednictvím naší inscenace dávat do souvislostí.”

Autor: Ladislav Fuks, režie a úprava pro D21: Jakub Šmíd, dramatizace novely: Kateřina Menclerová, dramaturgie: Kristýna Čepková, výprava: Petra Krčmářová

Hrají: Petr Pochop, Stela Chmelová, Hana Mathauserová, Samuel Neduha, Marek Zeman

Premiéra bez diváků: 26. listopadu 2020

Veřejná premiéra: 17. a 18. září 2021

D21-pozvanka_spalovac_210x99mm_2021

O autorovi

Ladislav Fuks (* 24. 9. 1923 – † 19. 8. 1994) se svým dílem zařadil do čela české poválečné prózy. Nejen české čtenáře zaujal jako autor především psychologických románů s tématem úzkosti člověka ohrožovaného nesvobodou a násilím. Asi nejznámějším Fuksovým dílem je právě Spalovač mrtvol (1967) – groteskní psychologická hororová novela o pracovníkovi krematoria Karlu Kopfrkinglovi, z něhož se částečně vlivem nacistické ideologie stává vrah. Novelu asi nejvíce proslavila její filmová adaptace z roku 1968 v režii Juraje Herze s Rudolfem Hrušínským a Vlastou Chramostovou v hlavních rolích. Sugestivní snímek pak skončil na více než třicet let v trezoru.

Galerie

Mohlo by vás zajímat

6. 4. 2025
Autor: Nikolaj Vasiljevič Gogol, překlad: Zdeněk Mahler, režie: Sergej Fedotov, scéna: Bára Lhotáková, kostýmy: Petra Štětinová Hráli: Ivan Trojan, Klára Melíšková, Zdenka Volencová, Jan Španbauer, David Novotný, Petr Vydra, Ladislav Frej, Zita Morávková, Jana Holcová, Martin Myšička, Lukáš Hlavica, Pavel Šimčík, Martin Pechlát, Tomáš Měcháček, Denisa Nová Premiéra: 12. ledna 1998 Záznam divadelního představení: Česká televize 1999Rozhovory: Thespis (Ondřej […]
3. 4. 2025
Švandovo divadlo uvede nejdivočejší Ibsenovu hru o rodinných lžích
3. 4. 2025
Příští sezóna přinese v Jihlavě pět titulů činoherního souboru – adaptace filmů, nové původní hry i dramatizaci klasického díla. Sezóna rovněž představí nový formát předplatného ve spolupráci s Národním divadlem Brno. Motto nové sezóny „A co vidíš ty?“ vyjadřuje myšlenku, že na svět i na samotné inscenace se dá dívat z mnoha úhlů. Je zde úhel tvůrce, který příběh vypráví, i úhel diváka, který si příběh interpretuje a prožívá
3. 4. 2025
Práci ZUŠ již devátým rokem vyzdvihuje celostátní festival ZUŠ Open, který se z původního jednodenního happeningu vyvinul v několikatýdenní akci řadící se mezi největší kulturní projekty v České republice. Letos se uskuteční v termínu od 14. května do 6. června