Partneři portálu O divadle

Mecenáši

3. prosince 2024

Nikola Šuhaj Loupežník a nová sezóna v Liberci

Divadlo F. X. Šaldy za světlem a svými diváky

Liberecké Divadlo začne v září svoji už 139. divadelní sezonu. A protože pro divadla obecně zůstává nesnadná, po loňské sezóně S NADHLEDEM, bude se ta nadcházející v Liberci jmenovat: DFXŠ ZA SVĚTLEM. Tři soubory v ní předvedou divákům celkem třináct premiér.

„Divadlo bylo od svého prvopočátku prostorem pro sdílení, prostorem setkání, místem, kde člověk není sám, kde mají naše příběhy smysl. Přeji sobě i vám, ať to tak zůstane. Ať se opona nakonec vždy otevře a světlo z jeviště zazáří a zažene chmury z našich duší,“ vysvětluje šéfka činohry Kateřina Dušková, jak chápe novou sezonu ZA SVĚTLEM. Světlo má mnoho významů, kromě toho prvotního „zdroje světla“ a „divadelních světel“, pod nimiž skoro každý den herci předvádějí své umění divákům, je světlo i symbolem naděje a víry. Linda Hejlová Keprtová, šéfka operního souboru, říká: „Věřme tedy, že divadelní sály budou žít, věřme, že jeviště budou plná emocí, věřme, že dotkneme se krás. A já za operní soubor slibuji, že se o vás, o diváky, nepřestaneme rvát – ve společné pouti ZA SVĚTLEM!“

Stejně jako v předchozím roce, i v tomto divadlo doufá, že bude mít možnost svou myšlenku promítnout do svých vizuálů. Ve 138. sezoně měli diváci možnost skrze plakáty připravovaných premiér nahlížet na Liberec s nadhledem, nyní se jim možná Divadlo F. X. Šaldy ukáže v novém světle.

Diváky od září roku 2022 do června 2023 čeká třináct premiér, sedm činoherních, čtyři operní a dvě baletní: „Věřím, že tituly připravované na sezonu 2022/2023 lidi zaujmou. Naši dramaturgové pro ně připravili pestrý koktejl činoherních, operních a tanečních inscenací, nebudou chybět ani muzikály a symfonické koncerty. Zkrátka mít naši abonentku znamená mít pravidelný přísun skvělých kulturních zážitků,“ přibližuje nadcházející sezonu dosavadní ředitelka divadla Jarmila Levko.

Poslední premiérou letošní sezóny bude v Liberci Olbrachtův Nikola Šuhaj Loupežník s Filipem Jášou v hlavní roli. Premiéra: 17. června

Slavná kniha Ivana Olbrachta Nikola Šuhaj loupežník byla napsána před devadesáti lety.  Velký romantický příběh, který byl inspirován skutečnými osudy podkarpatského zbojníka a je doplněn o pár milostných, dramatických a magických peripetií, se časem dočkal mnoha divadelních i filmových zpracování. Asi nejznámějším z nich je Balada pro banditu z pera Milana Uhdeho a s písněmi Miloše Štědroně, kterou poprvé uvedlo v polovině sedmdesátých let minulého století Divadlo na provázku. Ovšem ještě před tím, v roce 1974, sourozenci Hana a Petr Ulrychovi vydali své legendární tematické LP album Nikola Šuhaj loupežník, které je knihou přímo inspirováno a sklidilo u posluchačů obrovský ohlas. Nádherné písně z této desky se následně objevily v divadelní dramatizaci Olbrachtova románu, jejímž autorem je Bohumil Nekolný, a později také v muzikálu Stanislava Moši Koločava. A právě tyto písně se liberecké divadlo rozhodlo zakomponovat do nové dramatizace. Nová adaptace vznikla přímo pro toto divadlo a do značné míry je šita na míru jeho hercům (jejími autory jsou dramaturg Jiří Janků a režisér inscenace Petr Svojtka).

Jeden z autorů textu, Jiří Janků, o jeho vzniku řekl: „Olbrachtův román je dílo literárně velmi vrstevnaté a pestré. Zpracovává život skutečného zbojníka Nikoly Šuhaje, ale vedle toho je plný přesahů a odkazů k mytologii, pověstem a bájím. Navíc velmi barvitě popisuje krásy panenské přírody. To vše se samozřejmě na jeviště převádí velmi složitě a nikdy se to nedá udělat beze zbytku. My jsme se v naší dramatizaci snažili oprostit od předchozích divadelních zpracování a vrátit se k příběhu tak, jak ho Ivan Olbracht napsal. Hlavními tématy pro nás zůstávají touha po svobodě, láska, zrada a osud.“

Inscenační tým se rozhodl vsadit na to, že je liberecký soubor disponován nejen činoherně, ale také muzikantsky. Nejmladší herecká generace divadla si před pár měsíci založila hudební skupinu NE-KLIŠÉ a právě její členové tvoří základ kapely, která v inscenaci hraje. Přidají se k nim ovšem i další herci, takže na hudební nástroje nakonec hraje naprostá většina obsazení.

Detail inscenace zde:

Mohlo by vás zajímat

25. 11. 2024
Režisér Jan Mocek uvádí v divadle Alfred ve dvoře premiéru autorské inscenace Wandervogel. Inscenace, která kombinuje prvky vizuálního, fyzického a dokumentárního divadla, vypráví životní příběh Heinze Ruthy (1897 – 1937), významného sudetoněmeckého politika počátku 20. století
24. 11. 2024
„I krutá pravda je vždycky lepší než nejistota. Nejistota je děsivá“
24. 11. 2024
Pro Mou vlast chtějí v Azylu78 propojit hudbu, tanec i loutky ve scénický zážitek
23. 11. 2024
Inscenace ze života jednoho z největších skladatelů moderní české hudby, jen rok před 100. výročím založení Osvobozeného divadla. V doprovodu živého orchestru a s Ježkovými nestárnoucími melodiemi