Partneři portálu O divadle

Mecenáši

13. dubna 2025

Harold a Maude v Divadle na Vinohradech

"Pro někoho možná jen lehká bulvární komedie, pro mě především příběh staré dámy a mladého, citově vyprahlého kluka, kterému předává svou životní filosofii a lásku, aby ho pak vypustila do světa jako mládě z hnízda…"

Student filmové fakulty si přivydělává čištěním bazénů, mezi nimi i bazénu filmového producenta. Manželku filmového producenta zaujme studentův text a jedno z největších filmových studií Hollywoodu pak studenův scénář zfilmuje, film se nejdříve nesetká s velkým pochopením (jeden z kritiků o něm dokonce napíše: „Harold a Maude je asi tak legrační jako hořící sirotčinec.“), ale pak je z něj film téměř kultovní, který dobude i světová divadelní jeviště.

Byl by to možná příběh poněkud překombinovaný a nepravděpodobný, nicméně ten student se jmenoval Colin Higgins, filmová fakulta byla součástí University of California, šlo o filmové studio Paramount Pictures a manželka byla manželkou producenta Edwarda Lewise. Tak vznikl film Harold a Maude, jehož divadelní verze bude mít 25. května premiéru v Divadle na Vinohradech.

Samo divadlo o textu píše: Higginsova hra je právem označovaná jako „hymnus na život“. Těžko si představit dvě protichůdnější postavy: Harold, teenager z vyšších středních vrstev, nesnáší formálně dokonalý životní styl, ke kterému ho vede jeho dominantní matka. Bouří se a upozorňuje na sebe sérií demonstrativních sebevražd a odporem proti konvencím, dávaným najevo všemi prostředky. Strádá nedostatkem mateřského citu, a ten nenahradí ani námluvy se slečnami na inzerát, jimiž se matka snaží Harolda připoutat k životu. Nic v životě pro něj nemá smysl.

Rozkošně podivínská dáma Maude se po bohatě a zdá se také dobrodružně prožitém životě řídí heslem: „Dnes jste tady a zítra tu nebudete.“ Každou chvilku života žije naplno a jako poprvé, s nezlomnou vitalitou a přesvědčením, že lidskou povinností je obnovovat ve světě dobro. Zachránit stromek usychající na ulici nebo propustit na svobodu tuleně ze zoologické zahrady. Vymyslet nástroj, který dokáže zahrát voňavé symfonie pro lidský čich. Jako by se životní filosofie „new age“ dokonale soustředila v postavě Maude. Každá maličkost má pro ni smysl.

Československá premiéra Harold a Maude se odehrála 21. dubna 1976, v Městských divadlech pražských, ústřední dvojici hráli Marie Rosůlková a Viktor Preiss (v tom roce byli ve věku 75 a 29 let). Viktor Preiss o tom v moc hezkém – čtyři roky starém – rozhovoru Roberta Tamchyny v Divadelních novinách řekl: „Díky Městským divadlům jsem potkal Marii Rosůlkovou a jako bych se vedle ní v bytě pod Vyšehradem vrátil do světa prvorepublikové etikety. Rád jsem poslouchal její vyprávění. Byla mojí skvělou Maude z představení Higginsovy hry Harold a Maude. Pro někoho možná jen lehká bulvární komedie, pro mě především příběh staré dámy a mladého, citově vyprahlého kluka, kterému předává svou životní filosofii a lásku, aby ho pak vypustila do světa jako mládě z hnízda… Byli jsme si s Mařenkou velmi blízcí a myslím, že to byla jedna z rolí, která přišla ve správnou chvíli.“

Příběh osmdesátileté Maud a dvacetiletého Harolda se na jeviště Městských divadel pražských vrátil v roce 1995, kdy tuto dvojici hráli Květa Fialová a Filip Blažek. (Bez zajímavosti jistě není ani to, že Květa Fialová byla Maude ještě v roce 2002 v Mladé Boleslavi (s Petrem Mikeskou) a pak v roce 2010 ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti, kde byl jejím Haroldem s ní duševně spřízněný Josef Kubáník.)

Vinohradské nastudování Harold a Maude je na českých profesionálních jevištích čtrnácté.

Harold a Maude. Maude a Harold: Hana Maciuchová a Marek Adamczyk…

Harold and Maude (trailer a prodej na Amazonu)

Galerie

Mohlo by vás zajímat

11. 4. 2025
Hudební komedie ABC a orchestru Melody Makers o tom, jak přišel jazz do Prahy 
6. 4. 2025
Autor: Nikolaj Vasiljevič Gogol, překlad: Zdeněk Mahler, režie: Sergej Fedotov, scéna: Bára Lhotáková, kostýmy: Petra Štětinová Hráli: Ivan Trojan, Klára Melíšková, Zdenka Volencová, Jan Španbauer, David Novotný, Petr Vydra, Ladislav Frej, Zita Morávková, Jana Holcová, Martin Myšička, Lukáš Hlavica, Pavel Šimčík, Martin Pechlát, Tomáš Měcháček, Denisa Nová Premiéra: 12. ledna 1998 Záznam divadelního představení: Česká televize 1999Rozhovory: Thespis (Ondřej […]
3. 4. 2025
Švandovo divadlo uvede nejdivočejší Ibsenovu hru o rodinných lžích
3. 4. 2025
Příští sezóna přinese v Jihlavě pět titulů činoherního souboru – adaptace filmů, nové původní hry i dramatizaci klasického díla. Sezóna rovněž představí nový formát předplatného ve spolupráci s Národním divadlem Brno. Motto nové sezóny „A co vidíš ty?“ vyjadřuje myšlenku, že na svět i na samotné inscenace se dá dívat z mnoha úhlů. Je zde úhel tvůrce, který příběh vypráví, i úhel diváka, který si příběh interpretuje a prožívá