Partneři portálu O divadle

Mecenáši

22. prosince 2024

Dům plný osamělých duší

Konverzační komedie, černá groteska, hra plná krutosti, ale především naděje. Těmito slovy by se dala definovat divadelní hra Osiřelý západ irského dramatika, scenáristy a filmového režiséra Martina McDonagha. Vydejte se s námi do zapadlého Leenane, do domu bratrů Connorových, kteří se z duše nenávidí, a přesto bez sebe nemohou být.

Martin McDonagh je i u nás známým autorem a jeho texty se setkávají s neustálým diváckým zájmem. Jinak to není ani se hrou Osiřelý západ. Po téměř kultovní inscenaci z pražského Činoherního klubu se do McDonaghovy grotesky pustili pod režijním vedením Pavla Kheka také v Městském divadle v Mladé Boleslavi.

Osiřelý západ vypráví o pokřiveném, ale ne nutně nenapravitelném vztahu bratrů Valena a Colemana. Valene (v MDMB Aleš Petráš) je sebestředný, lakomý a do sebe zahleděný mladý muž, jenž se nejvíc stará o to, má-li všechny věci podepsané svou milovanou fixkou. Coleman (Petr Mikeska) však není o mnoho lepší. Lehce flegmatický, nenávistný a silně vypočítavý. Jejich rozličné hádky jim soudcuje mírumilovný, dobrý, ale neustále podnapilý otec Welsh (Milan Kačmarčík), jemuž celá vesnice plete jméno, ale také hlavu svou nepevnou vírou. A aby se dostálo okřídlenému přísloví „za vším hledej ženu“, čtvrtou do party je mladá, láskyplná a vzdor drsnosti roztomilá Girleen. Girleen (Nina Horáková) se živí prodejem kořalky a nosí tak oběma bratrům jednu z důležitých ingrediencí k životu i hádkám.

McDonagh disponuje drsným, sžíravým humorem a vzácným uměním nastavit divákovi dokonalé zrcadlo. Hra Osiřelý západ proto nejde daleko pro tvrdší výraz či vulgární slovo, vše však přesně zapadá do atmosféry zpustlého irského městečka.

V Mladé Boleslavi se rozhodli Osiřelý západ uvádět na malé scéně. Intimní prostředí, zajímavě řešená výprava Michala Syrového, krásná tklivá hudba Vladimíra Nejedlého a takřka přímý kontakt s dějem znamenají nevšední zážitek. Na všech čtyřech hercích je po prvních větách vidět, že si text a příběh užívají, hrají lehce a s radostí. Aleš Petráš podává svého Valena jako trochu naivního a lakomého sobce, téměř dětsky trvajícího a lpícího na všem, co je jeho. Jen jeho. Colemanovi Petra Mikesky bychom v hospodě s klidným svědomím pivo nekoupili. Nebyli bychom si totiž jisti, zda v nestřeženém okamžiku nevyžahne i to naše. Souhra obou bratří je skvělá a každá jejich hádka (i usmíření) na jevišti vyznívá jako pravý šperk.

Nina Horáková ztvárnila Girleen jako rebelku, možná i punkerku. Drsná holka, která jednoduše prodává kořalku, nic necítí a nic jiného nechce. Jenže divák hned od začátku tuší, že za drsnou slupkou se skrývá romantická duše toužící po pochopení a lásce.

Milan Kačmarčík hraje otce Welshe přesvědčivě a s hlubokým citem. Lze mu svěřit všechny vlastní hříchy, jelikož otec Welsh naslouchat umí … i když je zrovna namol opilý po Girleenině kořalce.

Inscenace není čistou komedií, ale nevyjadřuje ani tragický pohled na svět. Není zřejmě přijatelná pro každého diváka, jelikož se v ní mluví i jedná bez zábran a bez ohledu na jemnocit. Autor, zdá se, předpokládá, že si každý divák ze hry odnese přesně to, po čem touží on sám. Jeden z možných pohledů na Osiřelý západ je, že jde o příběh plný naděje. Naděje v lepší zítřek, jenž přinese slunečný den, chutnější chipsy a třeba i lásku.

Nechte se pozvat do rodného domu bratří Connorových, kde právě Girleen rozkládá na stůl svou kořalku a společně vzpomínají na otce Welshe. Nebo snad Walshe? Ne, rozhodně Welshe… Pozvedněte sklenku a Sláinte! (totiž: Na zdraví!)

Zhlédnout dobře zinscenovanou hru Martina McDonagha, irského krále hořké a drsné komedie, je vždy velká radost. A právě s takovou radostí mohu říci, že v Mladé Boleslavi se Osiřelý západ opravdu vyvedl a jistě bude diváky dlouho bavit sžíravým humorem.

Galerie

Narodila jsem se a žiju v Praze. Pracuji v knižním nakladatelství, v marketingu a PR. Vášnivě ráda čtu, což znamená, že práce je mi také velkou zábavou. Pokud zrovna neležím v nějaké knize, najdete mě s téměř stoprocentní jistotou v některém z pražských či mimopražských divadel. Ve volném čase píši divadelní a knižní recenze, protože se ráda dělím o zážitky.

Mohlo by vás zajímat

13. 12. 2024
Inscenace inspirovaná investigativou Zdislavy Pokorné z Deníku N, která v době, kdy prezidentský úřad v podstatě vykonávalo duo Martin Nejedlý – Vratislav Mynář na Hradě celý rok sledovala, kdo za nimi na Hrad přijíždí „Vratislav Mynář a Martin Nejedlý vládli Pražskému hradu deset let. Řešili státní záležitosti, ale zároveň se věnovali svému byznysu nebo vlastním […]
12. 12. 2024
Co se dělo za zavřenými dveřmi na Hradě a Hrádečku? Co tajila Hana Benešová, co neříkala Marta Gottwaldová, o co se tajně pokoušela Viera Husáková a co pokoušelo Olgu Havlovou?
11. 12. 2024
30 let – 21 titulů v repertoáru – 32 skvělých českých herců – a na jevišti Ungeltu poprvé Barbora Poláková a Marek Adamczyk
5. 12. 2024
V pořadí druhou operní premiérou 141. sezóny DFXŠ s jednotícím tématem Navzdory je Čajkovského drama o hloubce a plnosti lidského niterného prožívání, které je v kontrastu s prázdnotou vnějšího světa