V letošním roce se organizátoři Divadelních REGIONŮ rozhodli reflektovat aktuální situaci doma i v zahraničí.
Ředitelka Klicperova divadla Eva Mikulková: „V reakci na ni vznikla hlavní myšlenka a náplň letošního ročníku festivalu, kterou se stala regenerace, a to nejen regenerace kultury, ale také regenerace kulturou. A právě letošním ročníkem Regionů chceme divákům nabídnout návod, jak se zregenerovat po náročném období.“
Autorem vizuálu, který již od května prostupuje ulicemi Hradce Králové, je – stejně jako v loňském roce – grafik Přemysl Zajíček. Hlavním motivem festivalové grafiky je písmeno R, které svou dynamičností reprezentuje nejen neustálý vývoj nutný k Regeneraci, ale i pulsující organismus festivalu: „Vyjadřuje razantně růst, radost a refresh festivalu Regiony a divadla obecně po covidové vlně. Písmena vytváří silný grafický prvek, který bude provázet festivalem.“
Nabitý osmidenní program
Festival nabídne téměř nepřeberné množství divadelních, hudebních a doprovodných produkcí českých i zahraničních – od činohry, alternativního divadla, tance, performance, autorských představení, přes loutkové divadlo až po koncerty a diskuze.
Ředitel Divadla Drak Tomáš Jarkovský: „Ojedinělá, pulzující událost prostoupí divadly, historickým centrem, městskými parky, ulicemi, zdmi a v neposlední řadě diváky. A tím je náš festival výjimečný nejen v českém, ale i evropském kontextu. Když během posledního červnového týdne přijedete do Hradce Králové, poznáte, že celé město žije divadelním festivalem.“
Nabitý program přinese během osmi dnů 302 představení, koncertů, besed, či workshopů, k nimž se připojí i padesátka produkcí dalších pořadatelů v rámci OFF programu. To vše se bude odehrávat na 38 místech v celém historickém centru Hradce Králové, v Klicperově divadle, Divadle Drak a jejich okolí, či v Žižkových a Šimkových sadech.
Barbora Hodonická z kulturní neziskovky kontrapunkt: „Festival dlouhodobě vytváří prostředí plné výzev, otázek a odpovědí, ve kterém má každý možnost se obohacovat, rozjímat, přehodnocovat. Program festivalu jsme připravili tak pestrý, že si z něj vybere opravdu každý. Reagovat bude i na současnou situaci na Ukrajině, a tím se i svým způsobem vztahovat k letošnímu tématu a regeneraci obecně.“
Zahraniční hosté
Tvorbu programu festivalu má v letošním roce poprvé na starosti dramaturgická rada sestavená nejen ze zástupců jednotlivých pořadatelů, ale i z odborné veřejnosti. Program obohatí umělci osmi zemí – Itálie, Švédska, Norska, Polska, Francie, Belgie, Slovenska a Velké Británie.
V úvodním představení festivalu se na hlavní scéně Klicperova divadla představí sardinské Sardegna Teatro s inscenací Macbeth věhlasného italského režiséra Alessandra Serry. (Inscenace posbírala řadu cenu v Itálii i na zahraničních festivalech a objela celou Evropu; v Čechách bude k vidění vůbec poprvé.)
Dalšími zahraničními hosty na scénách Klicperova divadla budou polský Teatr Ludowy z Krakova, který přiveze Čechovova Strýčka Váňu, oceněného jako nejlepší polská inscenace roku 2021, nebo švédské Örebro Teater s Králem Learem, který je inscenovaný jako herecký koncert jediné herečky. Činoherní soubory ze Slovenska bude letos reprezentovat Štátne divadlo v Košicích s inscenací Netrpělivost srdce.
Na scénách Draku se představí řada dalších zahraničních souborů. Francouzská La compagnie Bakelite, které v několika představeních zahraje tři svoje inscenace, a belgická věhlasná umělkyně Agnes Limbos, zazářily v rámci posledního ročníku světového festivalu loutkového divadla ve francouzském Charleville. Z Belgie přijede také skupina Tea Tree s inscenací Semínko, z Finska pak Livesmedlet Theatre s vizuálně působivou a tematicky aktuální inscenací Neviditelné země. Slovenské divadlo pak zastoupí jednak skupina Odivo s mezinárodně úspěšnou a oceňovanou inscenací Světlonoš a již pravidelný host hradeckého festivalu, Nové divadlo Nitra s inscenací Zlodějka knih.
Český program
Velkou část programu budou tvořit česká představení. Nebudou chybět divadla Husa na Provázku, Divadlo pod Palmovkou, Divadlo v Dlouhé, Divadlo Petra Bezruče, Městská divadla pražská, Naivní divadlo Liberec a další. Z nezávislé scény Geisslers Hoffcomoedianten a Divadlo Continuo. Diváci uvidí také inscenace Divadla X10, A studia Rubín, divadla NOD, brněnského Divadla Feste či olomouckého Divadla na cucky. Pod širým nebem se představí například Holektiv, tYhle, Vosto5, Činoherní studio Ústí nad Labem. Bohatý program se však neomezuje jen na činoherní či alternativní divadelní žánry, ale nabídne i žánry tanečního či pohybového divadla, jako je třeba inscenace Last Drop skupiny Stransky Art Company.
K vidění bude rovněž výběr inscenací Divadla Drak a Klicperova divadla, které budou uvedeny s anglickými titulky.
English Friendly
Vzhledem k velkému zastoupení zahraničních hostů kladou pořadatelé v letošním ročníku důraz i na mezinárodní přístupnost.
Eva Mikulková: „Všechna zahraniční představení na našich scénách jsou otitulkována do češtiny. Letos poprvé ale budeme titulkovat i vybraná česká představení do angličtiny. Taková představení jsou v programu označena jako English Friendly.“