Partneři portálu O divadle

Mecenáši

12. září 2024

KoresponDance 2024

Zámek Žďár nad Sázavou se v polovině července promění ve svět současného tance, pohybového divadla a nového cirkusu. Letos na něj dorazí umělci z Portugalska, Francie, Německa, Česka, Španělska, Itálie, Slovenska, i Japonska

Festival KoresponDance, původně putovní evropský projekt, který nakonec zakotvil v České republice, se v průběhu jedenácti let své existence stal největším českým site specific festivalem současného pohybového umění. Formát, který není vždy jednoduše uchopitelný a srozumitelný, se tak i díky KoresponDance stal srozumitelnějším i publiku, které se s podobným uměním dosud nepotkalo.

Ředitelka festivalu Marie Kinsky: „Když festival v roce 2013 ve Žďáře začínal, pro mnoho místních bylo slovní spojení “současný tanec” ještě dost exotické a nevěděli, co přesně si pod tím představit. Ale díky tomu, že je naše komunita otevřená novým zkušenostem, podařilo se tanec dostat do širšího povědomí. Jsme rádi, že KoresponDance lidi z regionu láká, že na něj jezdí a že se tady můžeme setkávat. Je radost vidět, jak se všechny společenské vrstvy i generace propují, diskutují a baví se. Jsem přesvědčena o tom, že tanec je přístupný úplně všem a každý jej vnímá svou optikou, vkládá do něj své vlastní zážitky. Díky téhle otevřenosti může KoresponDance fungovat a zvát umělce z celého světa. Například letos jsou to tvůrci z jedenácti zemí a tří kontinentů.”

Festival je pro diváky přitažlivý nejen samotnými inscenacemi – program nabízí také workshopy pro veřejnost i pro profesionály z oboru performativního umění, cirkusové, taneční či výtvarné dílny pro děti, dětský tábor, diskuse po představeních, které letos povedou Ondřej Cihlář a Katarína Brestovanská, nebo tipy na výlety v okolí.

V průběhu čtyř žďárských festivalových dní bude možné navštívit celkem 24 představení, 1 koncert, 16 workshopů a 2 taneční KoresponDance Battle pod vedením Kristiána Mensy alias Mr.Krisse, který patří mezi nejlepší světové street dance tanečníky.

Za zvláštní zmínku stojí například multidisciplinární inscenace Vento francouzského souboru Groupe ZUR, jejichž tvorba překračuje hranice uměleckých odvětví: „V našich představeních pracujeme na nečekaných místech a vymýšlíme site-specific intervence, které reagují na místo konání,” říkají členové souboru.

Vento je audiovizuální choreografií, která zkoumá jeden z přírodních živlů – vítr. Pomocí zvuku, fyzických a vizuálních prvků se v tomto střídavě radostném, smyslném a zuřivém tanci střídají emoce, které chtějí unášet diváky stejně, jako vítr, který s sebou bere vše, co mu přijde do cesty.

Naopak velmi komorní bude sólo Pode Ser francouzské choreografky Leïly Ka v podání tanečnice Anny Tierney. Mezinárodně ceněné dílo vychází z hip hopového světa, zabývá se otázkou hranic a aspirací, zmatku z bytí ve světě a ukazuje, jak obtížné je být sám sebou.

Jiné performativní formy a žánry pak přiveze soubor O Último Momento, který založili režisér a akrobat João Paulo Santos a francouzský hudebník Guillaume Dutrieux. Ti představí dvě inscenace, v obou bude ve středu jejich pozornosti čínská tyč a oproštění se od gravitace. Diváci tak uvidí až téměř neuvěřitelný fyzický výkon, citlivost, poetiku a zpomalení každodenního života. Silný zážitek nejen pro všechny, kdo už milují nový cirkus a pohybové divadlo, ale i pro ty, kteří jdou těmto zkušenost vstříc úplně poprvé…

Českým zástupcem na festivalu bude žďárský rodák Martin Říčan se svým projektem Panta Rhei, který vznikl přímo pro festival. Slovenský choreograf a akrobat působící v Německu, Roman Škadra, se nejprve postaví pětadvacetikilové kouli, která jej bude dostávat stále dokola do bezvýchodných situací. V dalších festivalových dnech se pak postaví tváří v tvář jinému souboji – se sebou samým a kovovými posilovacími pomůckami zvanými kettlebelly. Přímo pro festival pak vzniká také inscenace od německého uskupení 3STRANGERS s názvem Bridging the unknown. Tobias Draeger a Philipp Burkart využívají genia loci žďárského zámku, jedinečné atmosféry a zvou své diváky na cestu intuitivního a utopického snění.

Španělský temperament zaplní ulice Žďáru díky uskupení HURyCAN, česká light designérka Pavla Beranová ve své imerzivní performanci ukáže poetický pohled na žďárským zámek, po ní pak přijdou na řadu taneční sóla Pode Ser Leïly Ka nebo duetu Passage | Paysages Camilly Mongy a Chiary Montalbani.

Nedílnou součástí festivalového programu a práce komunity jsou i děti – ty se letos představí v projektu Škola tančí nebo výstupech z Tvořivého tábora, které budou festivalu předcházet.

KoresponDance 2024
11.–14. 7. | město a zámek Žďár nad Sázavou
19. 6. | Nové Město na Moravě | Horácká galerie
20. 6. | Praha | PRAKAB

Mohlo by vás zajímat

10. 9. 2024
Absolventskou inscenaci studentů režie, dramaturgie a herectví Katedry činoherního divadla DAMU uvádí Divadlo DISK ve spolupráci s Městskými divadly pražskými
9. 9. 2024
Tímto tanečním dílem uzavírá choreograf Václav Kuneš pomyslný triptych, jehož součástí jsou dvě předchozí inscenace, EVER a WHERE. Tyto tři inscenace na sebe, nejen časově, navazují a vytváří komplexní dílo EVER Y WHERE. „Proč hledat smysl věcí taneční inscenací? Proč ne.“ Choreograf a umělecký ředitel souboru 420PEOPLE Václav Kuneš: „Otázka ‘proč’ je možná naše první […]
5. 9. 2024
Činoherní klub oslaví 60. sezónu hned čtyřmi premiérami, z nichž první budou Gogolovi Hráči
3. 9. 2024
Národní divadlo moravskoslezské – Proměny a konstanty