Partneři portálu O divadle

Mecenáši

5. dubna 2025

Sestra (Divadlo DISK)

Syrově poetický ponor do devadesátek

 26. ledna uvede divadlo DISK premiéru připravované inscenace Sestra, adaptaci stejnojmenné románové prvotiny Jáchyma Topola. Půjde o čtvrtou a závěrečnou absolventskou inscenaci studentů 4. ročníku herectví Katedry činoherního divadla DAMU.

Jáchym Topol – autor, zakládající člen týdeníku Respekt, reportér, držitel Státní ceny za literaturu a programový ředitel Knihovny Václava Havla. Jeho díla jsou plná emocí, a vyjadřují se k společenským a politickým tématům. Čím oslovil studenty DAMU, kteří devadesátá léta nezažili, a proč si vybrali zrovna toto dílo?

Režisér Kryštof Krejčí: „Osobně si myslím, že devadesátky v jistém smyslu ještě neskončily. Mnohé z problémů, které dnes vidíme v politice, ekonomice, ale i kultuře, mají své příčiny právě zde – ne úplně zvládnutá transformace, opoziční smlouva a další. Věřím, že vliv devadesátek na současnost je nutné teď zkoumat. Proto je možná úkolem umění, aby se tenhle rozpor pokusilo překlenout.”

Dramaturgyně Dana Hlaváčová k výběru titulu: „Topolova Sestra patří k prózám, které nabíjejí. Na nezaměnitelném jazyce plném neologismů, slangu a různých (pra)patvarů je výjimečné, že dokáže pojmout snad všechna z tzv. věčných témat – lásku, smrt, otázku viny, víry či bytí, a přitom úžeji zjevovat i ta dnešní. Třeba ono porevoluční zmatení jazyků a doby přetrvávající až do současnosti. Topol ve svých prózách často mísí syrovou realitu, sny a fantaskno. Vše se slévá v barvitě živočišný tok slov… O to těžší je nalézt pro tak silnou a osobitou lieraturu jevištní ekvivalent. Místy se ubíráme cestou dynamické zkratky, zcizení nebo filmového vyprávění. Místy ‚scénické kejkle’ odpovídající románové předloze stále hledáme.”

Více o inscenaci:

Mohlo by vás zajímat

3. 4. 2025
Švandovo divadlo uvede nejdivočejší Ibsenovu hru o rodinných lžích
3. 4. 2025
Příští sezóna přinese v Jihlavě pět titulů činoherního souboru – adaptace filmů, nové původní hry i dramatizaci klasického díla. Sezóna rovněž představí nový formát předplatného ve spolupráci s Národním divadlem Brno. Motto nové sezóny „A co vidíš ty?“ vyjadřuje myšlenku, že na svět i na samotné inscenace se dá dívat z mnoha úhlů. Je zde úhel tvůrce, který příběh vypráví, i úhel diváka, který si příběh interpretuje a prožívá
3. 4. 2025
Práci ZUŠ již devátým rokem vyzdvihuje celostátní festival ZUŠ Open, který se z původního jednodenního happeningu vyvinul v několikatýdenní akci řadící se mezi největší kulturní projekty v České republice. Letos se uskuteční v termínu od 14. května do 6. června
3. 4. 2025
Doba ropná se v DISKu chýlí ke konci